0 تا 100 درباره اینماد (نماد اعتماد الکترونیکی): چیست؟ و آموزش دریافت ای نماد ( کامل + تصویری )

بازدید: 49 بازدید
زمان مطالعه: 15
اینماد

برای اینکه بتوانید به مشتری نشان دهید کسب‌وکار اینترنتی شما کاملاً قانونی است و می‌توانند به شما اعتماد کنند، باید یک سری مجوز از نهادهای مربوطه دریافت کنید که اینماد یکی از آن‌هاست.

چطور توقع دارید بازدیدکننده به شما اعتماد کند و از فروشگاه آنلاینتان خرید کند؟ موضوعی که در این مقاله می‌خواهیم به آن بپردازیم، در رابطه با چگونگی اعتمادسازی در همین رابطه است.

اینماد راهکاری است که توسط مراجع قانونی کشور برای این مشکل در نظر گرفته شده است و می‌خواهیم ببینیم اینماد چیست!

لوگویی که در وب‌سایت‌های معتبر دیده می‌شود؛ وب‌سایت‌هایی که فعالیتشان از نظر مراجع قانونی کشور منعی ندارد و بازدیدکنندگان می‌توانند با خیال راحت در آن‌ها تراکنش انجام دهند و کالا و خدمات مدنظرشان را تهیه کنند.

اگر موافق باشید، با بررسی عمیق‌تر این نماد شروع کنیم و بعد سراغ فرایند دریافت اینماد برویم. پس با درنا پی سی مگ همراه باشید.

اینماد چیست

خب بریم سراغ توضیحات خودمون:

اینماد چیست؟

اینماد (E-namad) یا نماد الکترونیکی، در واقع لوگویی است که در اختیار فروشگاه‌های اینترنتی قرار می‌گیرد و صلاحیت آن‌ها را توسط مراجع مربوطه تأیید می‌کند. به زبان ساده‌تر، یک جور مجوز برای فعالیت فروشگاه‌های اینترنتی است.

هدف از ساخت چنین لوگویی، راحت کردن خیال مشتریان فروشگاه اینترنتی، از بابت معتبر بودن آن سایت است؛ چون مراجع قانونی عملکرد آن دسته از فروشگاه‌هایی که این نماد را دارند، به‌دقت زیر نظر می‌گیرند.

صادر‌کنندۀ این لوگو، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی است؛ یعنی اگر می‌خواهید برای فروشگاه اینترنتی خود اینماد بگیرید (که باید بگیرید)، باید درخواستتان را در سایت این مرکز ثبت کنید و بعد از بررسی مدارک، منتظر دریافت آن باشید.

گرچه در چند وقت گذشته، دریافت اینماد به‌نوعی کابوس برای صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی تبدیل شده است، ولی در روزهای اولیه، واقعاً رویکرد مناسبی برای جلب اعتماد بازدیدکنندگان محسوب می‌شد.

مخصوصاً وقتی این نکته را در نظر بگیرید که در آن ایام، عادت خرید اینترنتی به این حد در جامعه رواج نداشت و اعتماد کردن برای کاربران کار سختی بود؛ مثل گربه‌ای که می‌خواهد به آدمیزادی جدید اعتماد کند، بازدیدکنندگان هم پر از تردید بودند!

اگر پول را واریز کنم و محصولی به دستم نرسد تکلیف چیست؟ اگر محصول ارسالی با آن چیزی که انتظار داشتم متفاوت بود چه کنم؟ سؤالاتی از این دست، به حق در ذهن مشتریان بالقوه شکل می‌گرفت و بسیاری از آن‌ها را از انجام خرید منصرف می‌کرد.

اما بعد از خلق اینماد، سایت‌هایی که آن لوگو را در سایتشان داشتند (و دارند)، کار راحت‌تری برای جلب اعتماد بازدیدکنندگان دارند؛ چون توانسته‌اند مجوزهای لازم را برای فعالیت خود اخذ کنند.

تأکید می‌کنیم که نماد اعتماد الکترونیکی فقط به کار فروشگاه‌های آنلاین می‌آید و باقی سایت‌ها نیازی به آن نخواهند داشت. البته نهادها و سایت‌های دولتی هم باید اینماد داشته باشند که دخلی به ما و شما ندارد!

چرا باید اینماد دریافت کنیم؟

گرفتن اینماد برای سایت فروشگاهی یک ضرورت است؛ اگر می‌خواهید یک فروشگاه معتبر داشته باشید که مو لای درزش نمی‌رود، حتماً باید برای تهیۀ این جواز آنلاین اقدام کنید.

ولی چرا؟ مگر بدون اینماد چه مشکلی در کسب‌کار ایجاد می‌شود؟ در این قسمت پاسخ این سؤالات را می‌دهیم.

برای این‌که درک بهتری از کلیت موضوع داشته باشید، این بخش را به قسمت‌های مختلف تقسیم می‌کنیم؛ قسمت‌هایی که هرکدام یکی از دلایل لزوم گرفتن اینماد را مشخص می‌کنند.

جلب اعتماد مشتریان

همان‌طور که بالاتر هم گفتیم، یکی از اصلی‌ترین فواید دریافت اینماد، اعتمادسازی بین بازدیدکنندگان سایت است. البته چندوقتی است که این مزیت مورد بحث قرار گرفته است.

بعد از اتفاقاتی که مشخصاً برای یک صرافی رمزارز رخ داد، این سؤال پیش آمد که آیا واقعاً به سایت‌های دارای اینماد می‌توان اعتماد کامل داشت؟ چون آن صرافی هم اینماد داشت و با این وجود، کاربرانش با ضررهای بسیار بزرگی مواجه شدند.

ولی در کل، همچنان داشتن اینماد خیال قشر وسیعی از مردم را راحت می‌کند. حتی در رابطه با همان صرافی هم، کاربران به‌خاطر داشتن اینماد توانستند شکایاتشان را از طریق مراجع قضایی پیش ببرند، فارغ از گرفتن نتیجه یا شکست در پرونده!

به هر حال، یکی از دلایلی که باید جهت اخذ اینماد اقدامات لازم را انجام دهید، همین مسئۀ جلب اعتماد مشتریان است.

دریافت درگاه بانکی

نداشتن اینماد مساوی است با نداشتن درگاه بانکی! بدون اینماد نمی‌توانید درگاه بانکی مستقیم را از روش‌های قانونی تهیه کنید. البته امکان گرفتن درگاه‌های واسط وجود دارد؛ منتهی درگاه‌های مستقیم فقط با اینماد قابل دریافت هستند.

البته که انواع مختلفی از درگاه‌های بانکی وجود دارد و می‌توان بدون داشتن نماد الکترونیکی سراغ درگاه‌های واسط رفت؛ منتهی درگاه‌های مستقیم مزایایی دارند که نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد؛ مثلاً تسویه حساب آنی.

پس یکی دیگر از فواید داشتن اینماد این است که می‌توانید درخواستتان برای دریافت درگاه بانکی مستقیم را به‌صورت کاملاً قانونی برای بانک مدنظرتان ثبت کنید.

فعالیت قانونی از نظر مراجع قضایی

همین حالا هم کلی فروشگاه آنلاین وجود دارند که بدون هیچ مجوزی فعالیت می‌کنند؛ اتفاقاً کلی هم مشتری دارند و نوش جانشان باشد پولی که به جیب می‌زنند!

ولی اگر هر مشکلی پیش بیاید (باور کنید همیشه مشکلاتی عجیب‌غریب از ناکجا ظاهر می‌شوند) که نیاز به ورود قانون داشته باشد، آن فروشگاه قبل از همه محکوم خواهد شد؛چرا؟ چون فعالیتش غیرقانونی است!

بنابراین، برای این‌که فعالیتتان از نظر قانون کشور منعی نداشته باشد، باید اینماد تهیه کنید.

استفادۀ بهینه از خدمات پست کشور

برای یک فروشگاه آنلاین، قرارداد با ادارۀ پست یک نعمت به حساب می‌آید. برای اینکه بتوانید با این اداره قرارداد ببندید و با استفاده از خدمات آن‌ها سفارش‌های مشتریان را درب منزل ارسال کنید، حتماً باید اینماد داشته باشید.

افزایش اعتبار فروشگاه

شاید این مورد با جلب اعتماد مشتریان همپوشانی داشته باشد؛ ولی به هر حال، داشتن اینماد اعتبار فروشگاه آنلاین را هم افزایش می‌دهد.

مخصوصاً وقتی رقبای زیادی در حوزۀ فعالیتتان وجود داشته باشند، رقبایی که به هر دلیلی فاقد نماد اعتماد الکترونیکی هستند، داشتن اینماد یک مزیت رقابتی برای کسب‌وکارتان ایجاد می‌کند.

خب این هم از دلایلی که سایت‌های فروشگاهی را ملزم به دریافت اینماد می‌کنند.

احتمالاً بپرسید چرا همۀ این نوع سایت‌ها برای دریافت E-namad اقدام نمی‌کنند؛ در بسیاری از مواقع، شرایط لازم برای دریافت این جواز اینترنتی مانع می‌شود.

شرایط دریافت ای نماد چیست؟

همان‌طور که بالاتر هم گفتیم، فقط سایت‌های فروشگاهی به اینماد نیاز دارند؛ پس اولین شرط، خریدوفروش کالا یا خدمات در سایتتان است.

مسئلۀ بعدی این است که قیمت تمام محصولات و خدمات باید به شکلی شفاف در سایت اعلام شده باشند؛ به‌علاوه، ارائۀ اطلاعات کامل خرید در قالب نوعی پیش‌فاکتور پیش از نهایی کردن فرایند پرداخت توسط مشتری ضروری است.

ضمناً نیازی به گفتن نیست که زمینۀ فعالیتتان باید مطابق قوانین جمهوری اسلامی باشد؛ پس اگر کالای قاچاق یا ممنوعه می‌فروشید، امکان اخذ اینماد را نخواهید داشت.

دیگر اینکه همان فردی که دامنه را ثبت کرده است باید برای دریافت اینماد درخواست ثبت کند؛ همچنین، صلاحیت این فرد باید توسط پلیس نظارت بر امکان عمومی ناجا تأیید بشود.
مرکز توسعه تجارت الکترونیکی استعلام‌های لازم را از این نهاد می‌گیرد و نیازی به مراجعۀ حضوری نیست. در کل فرایند دریافت اینماد، هیچ نیازی به مراجعۀ حضوری به هیچ‌جایی نیست.

اگر پاسخ استعلام منفی باشد، یعنی صلاحیت فرد درخواست‌کننده رد شود، پروندۀ درخواست به حالت تعلیق در می‌آید. بعد از آن باید وارد پروسۀ فرجام‌خواهی شوید تا بلکه صلاحیتتان تأیید شود.

در کنار همۀ این‌ها، در نظر داشته باشید که فرد درخواست‌کننده باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد و افرادی که سنشان کمتر است، نمی‌توانند اینماد داشته باشند!

 

این‌ها شرایط پایۀ دریافت این نماد بودند؛ حالا ببینیم چه مدارکی برای اخذ نماد اعتماد الکترونیکی لازم است.

در سایت enamad، مدارک لازم به تفکیک اشخاص حقیقی، حقوقی و ارگان‌های دولتی معرفی شده است؛ منتهی از آنجا که به قطعیت می‌توان گفت تمام خوانندگان این مقاله اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند، ما فقط راجع‌به آن‌ها صحبت می‌کنیم و کاری به شرایط برای ارگان‌های دولتی نداریم.

اول از همه مدارکی که اشخاص حقیقی باید ارائه کنند:نمادهای ستاره دار

 • تصویر پروانه/مجوز فعالیت (در صورت لزوم)
 • اسناد هویتی متقاضی (شناسنامه و کارت ملی، پاسپورت برای اتباع)

و اما اشخاص حقوقی، یعنی شرکت‌ها و برندها، باید مدارک زیر را جهت دریافت اینماد در سایت مربوطه ثبت کنند:

 • تصویر آگهی روزنامه رسمی
 • تصویر اصل اساسنامه
 • آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)
 • آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره (در صورت وجود)
 • آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت (در صورت وجود)
 • تصویر پروانه/مجوز فعالیت (در صورت لزوم)

پس از بارگذاری این اسناد و مدارک، باید منتظر بمانید تا آن‌ها تأیید شوند و اینماد برایتان صادر شود.

توجه داشته باشید که مدت اعتبار نماد اعتماد الکترونیکی ۲ سال است. برای تمدید آن، باید تا نهایتاً ۳ هفته قبل از سر رسیدن موعد انقضاء وارد پنل خود در سایت اینماد شوید و اطلاعاتتان را به‌روز کنید؛ اگر شکایتی از شما وجود نداشته باشد، کارشناسان این نهاد کار تمدید را برایتان انجام خواهند داد.

اینماد انواع مختلفی دارد و در بخش بعدی راجع‌به هرکدام از آن‌ها صحبت می‌کنیم.

آشنایی با انواع ای‌نماد

احتمالاً دیده باشید که برخی فروشگاه‌های اینترنتی زیر لوگوی اینمادشان دو ستاره است و زیر لوگوی برخی دیگر یک ستاره. این‌ها نشانه‌های قهرمانی در قاره نیستند و تعداد ستاره‌ها نمایانگر میزان اعتبار آن فروشگاه به‌خصوص است!

به‌طور کلی، ۳ نوع اینماد داریم.

اینماد موقت

همان‌طور که از نامش برمی‌آید، این مدل از نماد اعتماد الکترونیک کاربردی موقتی دارد؛ نشانه‌اش این است که هیچ ستاره‌ای زیر لوگوی آن وجود ندارد.

اینماد موقت، به فروشگاه‌هایی که اولیه‌ترین شرایط را رعایت کرده باشند اعطا خواهد شد؛ به‌نوعی، دریافت اینماد بدون ستاره، مجوزی موقتی است برای فعالیت، تا زمانی که اینماد دائم صادر شود.

تصویر چنین اینمادی را همان ابتدای مقاله دیدیم.دریافت اینماد برای فروشگاه اینترنتی

اینماد دائم تک ستاره

این نوع از نماد اعتماد الکترونیکی، به خرده‌فروش‌هایی داده می‌شود که میزان فروششان در ماه بالا است.

البته دریافت این نوع از اینماد، برای برخی صنوف، مثل فروشنده‌های مواد غذایی و جواهرفروشی‌ها، بدون ارائۀ جواز کسب امکان‌پذیر نخواهد بود.

برای اعطای این اینماد تک ستاره، نهاد مربوطه، یعنی مرکز توسعه تجارت الکترونیک، موارد زیر را بررسی می‌کند:

 • راستی‌آزمایی آدرس و شمارۀ تلفن ثابتی که در سامانه ثبت کرده‌اید؛
 • بررسی محتوای سایت فروشگاهی؛
 • اطمینان از قانونی بودن محصولات و خدماتی که در سایت فروخته می‌شوند؛
 • عدم مغایرت تصاویر و تبلیغات روی سایت با شئونات اسلامی؛
 • عدم استفاده از لوگوهای دولتی توسط کسب‌وکارهای بخش خصوصی؛
 • بررسی فرایند فروش و ارائۀ خدمات وب‌سایت؛
 • بررسی این‌که آیا مشخصات فنی و قیمت محصولات و سرویس‌ها در سایت درج شده است یا نه؛
 • اطمینان از این‌که قبل از تکمیل شدن فرایند پرداخت، اطلاعات خرید در قالب یک پیش‌فاکتور نمایش داده می‌شوند؛
 • بررسی این‌که آیا پس از تکمیل خرید، کد رهگیری برای خریدار ارسال می‌شود؛
 • وجود صفحۀ دربارۀ ما (یا عبارات مشابه) برای شفاف‌سازی مالکیت وب‌سایت فروشگاهی؛
 • وجود صفحۀ تماس با ما (یا عبارات مشابه) برای درج اطلاعات ارتباطی با مجموعۀ اداره‌کنندۀ سایت.

 

خب حالا بیایید ببینیم داستان اینماد دو ستاره چیست.

اینماد دائم دو ستاره

وقتی تمام شرایط دریافت اینماد تک ستاره را رعایت کنید، برای گرفتن ورژن دو ستاره، فقط کافی است سایتتان را به گواهی SSL مجهز کنید؛ یعنی پروتکل ارتباطی وب‌سایت به‌جای HTTP باید ‌نسخۀ امن آن یعنی HTTPS باشد.

با این کار، مرکز توسعۀ تجارت الکترونیک اطمینان حاصل می‌کند که انجام تراکنش‌ها در سایتتان کاملاً ایمن هستند و در نهایت، اینماد دو ستاره به شما تعلق خواهد گرفت.

خب حالا وقت بررسی چگونگی دریافت اینماد است.

مراحل دریافت اینماد

آموزش دریافت اینماد (چطور اینماد بگیریم؟)

همین اول کار به شما بگویم که در روند دریافت اینماد سایت، بارها این جمله را با خودتان تکرار می‌کنید: «واقعاً به دردسرش نمی‌ارزد.» اما در مقابل مزیت‌ خاص خودش را به همراه دارد. اگر تصمیم خودتان را گرفته‌اید، نخست باید وارد سایت اینماد  به آدرس enamad.ir شوید:

1- در منوی سایت، از گزینه «کسب و کارها» وارد زیرمنو «ثبت نام و ورود به پنل کاربری» شوید.

 

2- در صفحه جدید گزینه «ورود از طریق پنجره واحد تجارت الکترونیکی» را انتخاب کنید.

 

3- در نوار بالایی صفحه پنجره واحد تجارت الکترونیک، روی گزینه «ورود» کلیک کنید.

 

4- یک صفحه جدید با عنوان پنل کاربری امتا برای شما باز می‌شود. اخیرا برای ورود و ثبت نام در اینماد باید در سامانه امتا عضو شوید.

به عنوان یک عضو جدید روی گزینه ثبت نام کلیک کنید. در پنجره جدید کد ملی و شماره تلفن همراه خودتان را وارد کنید و در آخر گزینه «مرحله بعد» را بزنید.

نکته: دقت کنید که تمامی اطلاعات باید به صورت کاملاً دقیق و صحیح ثبت شود. همین‌طور طبق قوانین سایت اینماد، تلفن همراهی که وارد می‌کنید باید به نام صاحب سایت و کسی که قصد دریافت اینماد را دارد، باشد.

 

5- در این مرحله باید یک رمز عبور قوی انتخاب کنید. همچنین، کد احراز هویت ارسال شده برای تلفن همراه و تاریخ تولدتان را وارد کنید. در آخر گزینه ثبت نهایی را بزنید.

6- در این مرحله به صفحه ورود پنل کاربری امتا هدایت می‌شوید. شماره تلفن همراه و رمز ثابتی که انتخاب کرده بودید را وارد کرده و گزینه «ورود» را بزنید.

 

7- دوباره به صفحه پنجره واحد تجارت الکترونیکی وارد شدید. حالا باید در بخش نماد تجارت الکترونیکی  روی گزینه «ورود» کلیک کنید.

 

نکته: در زمان ثبت نام و دریافت اینماد باید سایت فروشگاهی خودتان را راه اندازی کرده باشید. چرا که در مراحل اولیه ثبت نام از شما نام دامنه و اطلاعات سایت را می‌خواهد.

اگر هنوز سایت فروشگاه ندارید، می‌توانید در کمتر از 5 دقیقه سایت خودتان را در فروشگاه ساز پرتال بسازید. 7 روز مهلت دارید تا از تست رایگان پرتال استفاده کنید و زیر و بم سایت فروشگاهی خودتان را یاد بگیرید.

نکته: در سال 1402 نحوه ثبت نام در سایت اینماد تغییر کرده است. بخش آموزش دریافت اینماد در سایت پرتال به روزرسانی شده است؛ اما سایت اینماد گاهی اوقات دچار مشکلات فنی می شود. اگر در مراحل ثبت نام به مشکل خوردید باید با پشتیبانی اینماد تماس بگیرید.

داشبورد سایت اینماد

پس از انتخاب گزینه ورود، به طور خودکار وارد داشبورد سایت اینماد می‌شوید. حالا حالاها با این صفحه کار دارید!

1- از منوی سمت راست صفحه روی منوی عملیات پایه کلیک کنید. حالا گزینه مدیریت کسب و کار را انتخاب کنید. سپس روی دکمه «کسب و کار جدید» بزنید تا مراحل لازم برای دریافت اینماد را طی کنید.

 

2- در مرحله اول اطلاعات هویتی شما بر اساس کدملی و شماره همراه به صورت خودکار وارد می‌شود.

 

3- در این مرحله باید اطلاعات کسب و کار خودتان را وارد کنید.

 • حالت‌های کسب و کار شما در سه دسته بدون فرایند فروش اینترنتی، کسب و کار خرد و اینماد معمولی قرار می‌گیرد. یکی را انتخاب و گزینه ثبت را بزنید.
 • آدرس دامنه سایت خودتان را وارد کنید و گزینه ثبت را بزنید.
 • نام فارسی و لاتین کسب و کار خودتان را بنویسید و گزینه ثبت را بزنید.

 

4- حالا باید برای تأییدیه دسترسی فنی به دامنه یکی از این 4 گزینه را انتخاب کنید.

 • ارسال کد به ایمیل دامنه و تأیید کد
 • بارگذاری فایل در سرور
 • افزودن متاتگ در صفحه اصلی وب سایت
 • تغییر عنوان صفحه سایت به صورت موقت

ما در این مرحله گزینه افزودن متاتگ در صفحه اصلی را انتخاب کردیم و به پشتیبانی پرتال یک تیکت با همین عنوان ارسال می‌کنیم.

 

بعد از تأیید احراز دسترسی فنی سایت، می‌توانید به مرحله بعد بروید.

 

5- در مرحله قانونمدی کسب و کار عنوان رشته فعالیت مرتبط با کسب و کارتان را انتخاب کنید و گزینه ثبت را بزنید. سپس نحوه فروش رشته فعالیت را از بین سه گزینه انتخاب کنید:

 • فروش مستقیم
 • فروش غیرمستقیم
 • فروش مستقیم و غیر مستقیم

گزینه ثبت را بزنید و وارد مرحله بعد شوید.

 

6- در مرحله اطلاعات تماس باید به ترتیب احراز هویت پست الکترونیکی،‌ تلفن ثابت و نشانی خودتان را انجام دهید.

 • آدرس پست الکترونیکی را وارد کرده و بعد از زدن گزینه «ثبت» کد ارسال شده به ایمیل را وارد کنید.
 • شماره تلفن ثابت خود را وارد کنید و یکی از روش‌های احراز هویت تلفنی را انتخاب کنید. مثلاً در روش دوم با شماره تماس داده شده توسط سامانه تماس بگیرید و زمانی که سایت کد تأیید را درخواست کرد، کد مربوطه را وارد کنید.

 

 • کد پستی و آدرس نشانی خودتان را وارد کنید. بعد با انتخاب دکمه «درخواست شناسه یکتای احراز نشانی» و با انتقال به درگاه شرکت ملی پست، هزینه‌ای در حدود 17 هزار تومان پرداخت کنید. این هزینه جهت ارسال یک بسته پستی حاوی دو کد برای تأیید اطلاعات مکانی شما است.

این بسته پستی باید تحویل خود شما یا یکی از بستگان درجه یکتان شود، پس بهتر است آدرس معتبری وارد کنید و در چند روز آینده در دسترس باشید

 • در آخر برای اطلاعات تکمیلی ساعات پاسخگویی خودتان در روزهای کاری را انتخاب کنید و به مرحله بعدی بروید.

 

7- اگر تمامی اطلاعات کسب و کار شما تأیید شود، باید متن تعهدنامه را مطالعه کنید و در آخر تیک گزینه «اطلاعات تعهدنامه را به صورت کامل مطالعه کرده‌ام و با آگاهی کامل مفاد آن را می‌پذیرم.» را بزنید.

 

8- در بخش پرداخت تعرفه باید مبلغ 175 هزار تومان را برای دریافت اینماد به مدت 2 سال پرداخت کنید. طبقه توضیحات کسب وکارهای خرد (اینماد بدون ستاره) 50 هزار تومان در سال اول و 125 هزار تومان در سال دوم وصول میشود. (این مبلغ مربوط به آبان ماه سال 1402 است)

 

9- در مرحله آخر توضیحات نوع اینماد شما (مثلاً اینماد یک ستاره) به همراه لینک اینماد و کد رهگیری مالیاتی برای شما نمایش داده می‌شود.  کد اینماد را باید در وب سایت قرار دهید تا لوگو اینماد برایتان نمایش داده شود.

نکته: کد رهگیری مالیاتی را برای دریافت درگاه پرداخت الکترونیکی نیاز دارید.

 

مهم‌ترین مسائل بعد از دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

مراحل دریافت اینماد به صورت غیر حضوری است. حالا کاربران در زمان درخواست اینماد با چالش‌ها و سؤالاتی درگیر می‌شوند که احتمالاً شما هم به این قبیل سؤالات بربخورید. پس این قسمت را بادقت مطالعه کنید.

میانگین زمان دریافت اینماد چقدر است؟

در صورتی که ظرف مدت زمان تعیین شده اطلاعاتی مثل تأییدیه آدرس پستی و شماره تماس را دریافت کرده باشید؛ طی 7 تا 10 روز اینماد دریافت می‌کنید.

هزینه گرفتن اینماد چقدر است؟

تا همین چند وقت پیش، هزینه گرفتن اینماد در نهایت چیزی حدود 40 هزار تومان و آن هم برای ارائه خدمات پستی بود. اما به تازگی به هزینه دریافت اینماد جدا از هزینه‌های پستی، مبلغ 175 هزار تومان هم اضافه شده است.

علاوه بر آن، باید هزینه 17 هزار تومانی برای ارسال محموله پستی پرداخت کنید.

 

یک خبر خوب: پرداخت این هزینه، برای گرفتن نماد دو‌ساله است. در حالی که هزینه 30 تا 40 هزار تومانی سابق، برای نماد یک‌ساله دریافت می‌شد. بعد از پرداخت هزینه و تأیید نهایی، حالا اینماد شما آماده است!

مرکز توسعه تجارت برای ارائه اینماد به اشخاص و وب‌سایت فروشگاه آنها، یک سری شرایط و قوانین وضع کرده که حتی در صورت نبود یکی از آنها، شما موفق به دریافت نماد اعتبار سایت نمی‌شوید. در ادامه اشاره مختصری به شرایط دریافت اینماد می‌کنم.

در این بخش، نحوه دریافت ای نماد را بررسی می‌کنیم. این بخش به ۳ مرحله تقسیم شده است که باید آن‌ها را به‌ترتیب طی کنید.

مدارک لازم برای رتبه بندی اینماد:

مدارک لازم مقدماتی پیشرفته
آگهی تأسیس شرکت (اشخاص حقوقی)
تکمیل و ارائه فایل اکسل اطلاعات مدیران (اعضای هیئت‌مدیره و مدیرعامل و مدیران ارشد) و کارکنان
ارائه کد کارگاهی و گزارش سوابق بیمه‌ای مدیران (اعضای هیئت‌مدیره و مدیرعامل و مدیران ارشد) و   کارکنان
تصویر مدارک تحصیلی مدیران (اعضای هیئت‌مدیره و مدیرعامل و مدیران ارشد) و کارکنان
تصویر مدارک دوره‌های آموزشی
فهرست اطلاعات مشتریان 6 ماه اخیر (حداقل 200 رکورد) شامل نام و نام خانوادگی و شماره تماس
آخرین اظهارنامه مالیاتی در صورت وجود
مجوزهای فعالیت دریافت شده از نهادهای مختلف دال بر عضویت در انجمن یا تشکل‌ها (اتحادیه کسب و کارهای مجازی، انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی، نظام صنفی رایانه‌ای و یا هر تشکل یا انجمن مرتبط دیگر)
توصیه نامه از سوی انجمن‌ها و تشکل‌ها
مدارک دال بر همکاری یا کسب مجوز از نهادهای دولتی مرتبط
نظام‌نامه‌های کیفی و استاندارها به همراه گواهی نامه‌های مربوطه در صورت وجود
جوایز معتبر دریافتی
تأییدیه آزمون‌های تست نفوذ از آزمایشگاه‌های مورد تأیید

اینماد: مجوزی ضروری برای فعالیت فروشگاه‌های اینترنتی

در این مقاله فهمیدیم اینماد چیست و چرا گرفتن آن هم از نظر قانونی و هم برای جلب اعتماد مشتریان ضرورت دارد.

البته همان‌طور که گفتیم، طی چند وقت اخیر، به‌خاطر مشکلاتی که در روند دریافت این مجوز اینترنتی وجود دارد، صدای بسیاری از کارآفرینان اینترنتی درآمده است که انتظار داریم مرکز توسعه تجارت الکترونیک، به‌عنوان مرجع مسئول، خیلی زود مشکلات ایجادشده را برطرف کند.

خب بریم سراغ ویکیپدیا ببینیم درمورد نماد اعتماد الکترونیک چی گفته :

نماد اعتماد الکترونیکی نشانه‌ای است که از طرف مرکزی با نام توسعه تجارت الکترونیکی[۱] که وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران[۲] است، به عنوان تاییدیه به فروشگاه‌های اینترنتی داده می‌شود.[۳]

اینماد منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر شده و به کسب و کارهای مجازی (کسب و کار اینترنتی و موبایل) مجاز با هدف ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت آن‌ها اعطا می‌گردد؛ این نماد پس از بررسی وبگاه (وب‌سایت) و احراز هویت و صلاحیت مالک (حقیقی یا حقوقی) آن برای مدت دو سال صادر می‌گردد.[۴] طبق مصوبه ۲۸۸ کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات که در تاریخ ۵٫۱۲٫۱۳۹۷ به تصویب رسیده‌است مدت اعتبار نماد به دو سال افزایش یافته و هزینه ۱۷۵هزار تومان دریافت می‌شود. مرکز توسعه تجارت الکترونیک این مصوبه را اجرایی کرده‌است.[۵]

نماد اعتماد الکترونیکی به صورت ۵ ستاره طراحی شده‌است و به شرح زیر تعریف شده‌است:
نماد یک ستاره: اولین سطح نماد اعتماد که کسب و کارها پس از ثبت درخواست، طی فرایند اعطا و احراز شرایط هویتی و مکانی، دریافت می‌کنند نماد یک ستاره است. پس از دریافت نماد یک ستاره کسب و کار می‌تواند درگاه پرداخت بانکی دریافت و فعالیت خود را در فضای تجارت الکترونیکی آغاز نماید.
نماد ۲ تا ۵ ستاره: اعطای نماد ۲ تا ۵ ستاره بر اساس ورود کسب و کار به فرایند رتبه‌بندی و طی مراحل ارزیابی تخصصی بر مبنای شاخص‌های تعریف شده‌است. در حقیقت رتبه‌بندی کسب و کارهای اینترنتی با هدف ایجاد یک سیستم خود کنترل جهت بهبود مستمر عملکرد کسب‌وکارها و افزایش رضایتمندی مشتریان بر مبنای معیارهای شفاف و قابل سنجش در قالب اعطای ستاره‌های اینماد (از ۲ تا ۵ ستاره) طراحی و پیاده‌سازی شده‌است.[۶]

آگاهی از حقوق مصرف‌کننده حق تمامی شهروندان است. با مطالعه و آگاهی از قوانین،[۷] در خریدها می‌توانیم موارد قانونی را از فروشندگان مطالبه نماییم.

هدف از تدوین این سند تشریح جزئیات کلیه فرایندهای مربوط به ارزیابی کسب و کارهای اینترنتی، شاخص‌های ارزیابی و اعطای نماد اعتماد الکترونیک بر اساس شاخص‌های مذکور، به علاوه نحوه نظارت بر عملکرد و فعالیت‌های کسب و کارهای اینترنتی و رسیدگی به تخلفات آن‌ها و نیز شکایات مصرف‌کنندگان می‌باشد.[۸]

الزامات عرضه کالاهای فرهنگی در اینترنت

وفق اعلام مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد و اسلامی، شرایط عرضه کالاهای فرهنگی در اینترنت شامل:

 • انواع کتب
 • مجموعه‌های صوتی (آلبوم‌های موسیقی و…)
 • مجموعه‌های تصویری
 • بسته‌های نرم ا‍فزاری

به شرح زیر می‌باشد:

 1. عرضه کلیهٔ اقلام فرهنگی فاقد مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ممنوع است.
 2. عرضه آن دسته از اقلام فرهنگی که حق مالکیت معنوی آن‌ها رعایت نشده‌است، ممنوع است.
 3. عرضه هرگونه فایل قابل دانلود دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط کسب و کارهای اینترنتی، مستلزم اخذ مجوز توسط کسب و کارهای مزبور از مؤسسه فرهنگی دیجیتال می‌باشد.
  1. عرضه محصولات فیزیکی توسط کسب و کارهای اینترنتی دارای مجوز از مؤسسه فرهنگی دیجیتال، نیازمند اخذ مجوز دیگری نیست.

نکات دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

 • امکان کلیک بر روی نماد اعتماد الکترونیک وجود داشته باشد.
 • با عرض تاسف بعضی از طراحی سایت‌ها صرفاً از علامت نماد اعتماد الکترونیک بهره می‌برند و این نماد حالتی تزیینی و فریبکارانه برای آن‌ها دارد (که بنا به ضوابط در صورتی که این نحوه گذاشتن نماد در سایتی دیده شود مورد پیگرد قانونی خواهد بود) دقت کنید که این وقتی بر روی این نماد قرار می‌گیرید قابلیت کلیک شدن را داشته باشد و بعد از کلیک بر روی آن بایست بتوانید داخل سایت مرکز توسعه تجارت الکترونیک بشوید که با آدرس اینترنتی https://www.enamad.ir شناخته می‌شود و می‌توانید در این سایت سایت‌های با مجوز رسمی این مرکز را ببینید.
 • همواره پیش از پرداخت نشانی اینترنتی بالای صفحه سایت را بررسی نمایید. این آدرس اینترنتی بایست به بانک مربوط تعلق داشته باشد و به صورت دقیق همان نشانی اینترنتی بانک در آنجا نوشته شده باشد.
 • در صفحه پرداخت که برایتان گشوده می‌شود قبل از هرکاری و پیش از داخل شدن داده‌ها کد کپچا را رفرش و لود دوباره نمایید. (کدی که به منظور معلوم شدن هویت شما بوده و از ورود ربات‌ها جلوگیری می‌کند و بایست مطابق با آنچه در کادر آمده نوشته شود) غالباً در صفحه‌های تقلبی این کدها قابلیت رفرش را ندارند.[۹]

شرایط دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

برای آنکه وبسایت‌ها این نماد (e نماد) را دریافت کنند باید دارای شرایطی باشند. از جمله این شرایط این است که تنها شرکت و وبسایتهایی که در طراحی سایت خود دارای خدمات خرید و فروش هستند به آن‌ها این نماد تعلق می‌گیرد و باید تمام مراحل سفارش و پرداخت وجه به صورت آنلاین و از طریق سایت باشد. اگر سایت شما دارای خدمات فروش کالا نیست و صرفاً در آن کسب و کار خود را تبلیغ می‌کنید نیاز به دریافت این نماد نمی‌باشد. همچنین شرکت‌های دارای اعتبار قانونی و به ثبت رسیده می‌توانند ای‌نماد را دریافت کنند. برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی باید مدارک دامنه وبسایت باشد، پس باید دامنه وب سایت در اختیار شرکت یا مالک آن باشد. برای انجام مراحل دریافت ای نماد توسط نماینده حقوقی شرکت، باید مدارک حقوقی وکالت نماینده از شرکت موجود باشد.

همچنین برای دریافت ای نماد دوستاره، همان‌طور که در بالا گفته شد مدارک دریافت گواهینامه SSL مورد نیاز است؛ بنابراین در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی برای دریافت ای‌نماد باید تمامی ضوابط و قوانین و نیز شرایط امنیتی را رعایت کرده که بدین منظور می‌توانیم طراحی سایت خود را به شرکت‌های معتبر واگذار کنید.

شرایط تمدید مدت اعتبار نماد اعتماد الکترونیکی

مدت زمان اعتبار نماد اعتماد یک ساله بوده و در پایان این مدت در صورت احراز مجدد صلاحیت متقاضی اعتبار آن تمدید می‌گردد. متقاضی می‌ب‍اید در فاصله زمانی ۳‍ هفته مانده به انقضای اعتبار نماد اعتماد، نسبت به ارائه درخواست تمدید نماد کسب و کار خود اقدام نماید.

طبق مصوبه ۲۸۸ کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات که در تاریخ ۵/۱۲/۱۳۹۷ به تصویب رسیده‌است اعتبار نماد به دو سال افزایش یافته و هزینه ۱۷۵هزار تومان.[۵]

تعهدات دارنده نماد اعتماد الکترونیکی

دارنده نماد اعتماد الکترونیکی موظف است:

 • تمامی تعهدهای مندرج در این دستورالعمل و پیوست‌های آن و همچنین مفاد متن تعهدنامه‌ای که هنگام صدور نماد اعتماد به صورت رسمی از ایشان اخذ شده‌است را در تمام مدت فعالیت و اعتبار نماد اعتماد الکترونیکی به‌طور کامل و دقیق رعایت نمایند.
 • هرگونه تغییر در کسب و کار در خصوص شاخص‌های اعطای نماد اعتماد را در اسرع وقت به مرکز اعلام نمایند.
 • تجهیزهای استاندارد مورد تأیید مرکز را به کار گیرد.
 • به مکاتبات –اعم از الکترونیکی و فیزیکی-و اخطارهای صادره از سوی مرکز و دستگاه‌های نظارتی، حداکثر طی دو روز کاری پاسخ دهد.
 • اطلاع‌ها، گزارش‌ها و کلیه مستندهای درخواستی مرکز و دستگاه‌های نظارتی را در مدت زمان ابلاغ شده ارائه نماید.
 • در زمان تعلیق نماد اعتماد از قبول تعهدات جدید خودداری نموده و مطابق دستورالعمل‌های ابلاغی و با هماهنگی مرکز، صرفاً به ارائه تعهدات قبلی عمل نماید. در غیر اینصورت، نماد اعتماد وی ابطال خواهد شد.
 • احکام صادره از سوی کمیته نظارتی را به صورت کامل و دقیق اجرا نماید.
 • کلیه شرایط لازم جهت ورود بازرسان به کلیه اماکن و محل‌های فعالیت و دسترسی به تجهیزهای مرتبط با موضوع فعالیت را بنا به تشخیص مرکز، جهت انجام وظایف نظارتی برای مرکز فراهم آورد.
 • شخص حقوقی دارنده نماد اعتماد موظف است قبل ازهر گونه تغییر در اساسنامه، امور مربوط به مدیریت، نام و نشان، موضوع و محل فعالیت خود را به اطلاع مرکز رسانیده و تائیدیه لازم را دریافت نماید، در غیر اینصورت نماد اعتماد شرکت توسط مرکز به مدت دو ماه تعلیق، و در صورت استمرار، نماد اعتماد ابطال خواهد شد.
 • چنانچه کسب و کار اینترنتی دارنده نماد اعتماد پس از اخذ نماد اعتماد، به مدت سه ماه بدون داشتن عذر قابل قبول، تعطیل یا هیچ گونه فعالیتی نداشته باشد پس از دو تذکر به فاصله روز توسط مرکز، نماد اعتماد وی ابطال خواهد شد.
 • چنانچه در اشخاص حقوقی، دارنده نماد اعتماد یا مدیرعامل محجور شود یا فوت نماید، هیئت مدیره موظف است مراتب را تا ۱۵ روز به صورت کتبی به مرکز اعلام، و تا یک ماه نسبت به جایگزینی مدیر عامل واجد شرایط اقدام نماید. در غیر اینصورت نماد اعتماد به مدت دو ماه تعلیق می‌شود و اگر در مدت یاد شده شرایط مورد نظر را فراهم ننماید، نماد اعتماد شرکت ابطال خواهد شد.
 • چنانچه شخص حقیقی دارنده نماد اعتماد قصد واگذاری کسب و کار به غیر را داشته باشد، موظف است مراتب را تا ۴۸ ساعت به صورت کتبی به مرکز اعلام نماید و تا یک ماه نسبت به معرفی مالک جدید کسب و کار اقدام و موافقت مرکز را اخذ نماید. در این مدت نماد اعتماد تعلیق می‌شود و درغیراینصورت، نماد اعتماد الکترونیکی ابطال خواهد شد.[۸]

سوالات متداول در مورد ای-نماد

۱. زمان اعتبار ای نماد من چقدر است و چه زمانی می‌توانم آن را تمدید کنم؟

اعتبار زمان ای نماد شما به مدت یک سال است و ۳ هفته قبل از انقضای اعتبار خود باید اطلاعات کاربری خود را در پنل ای نماد بروزرسانی کنید. طبق مصوبه ۲۸۸ کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات که در تاریخ ۵/۱۲/۱۳۹۷ به تصویب رسیده‌است مدت اعتبار نماد به دو سال افزایش یافته‌است.[۵]

۲. آیا امکان تغییر دامنه برای ای نماد وجود دارد؟

متأسفانه خیر، ولی می‌توانید در پنل کاربری خود یک کسب و کار جدید اضافه کنید.

۳. آیا امکان این وجود دارد که بتوانیم شخصیت حقیقی یا حقوقی را تغییر دهیم؟

بله این امکان وجود دارد، برای اینکار شما باید در قسمت پشتیبانی تیکت ارسال کنید و موضوع خود را با کارشناسان مربوط درمیان بگذارید.

۴. آیا امکان لغو ای نماد نیز وجود دارد؟

برای لغو ای نماد باید درخواست ابطال خود را به شماره فکس (۸۸۹۶۸۰۷۲) ارسال کنید؛ این درخواست نامه باید شامل دلیل لغو ای نماد، نام اصلی امتیاز صاحب نماد اعتماد الکترونیکی، امضا، شناسه، آدرس دامنه، کپی صفحه اول شناسنامه یا کارت ملی باشد. (توجه داشته باشید که بعد از ارسال ابطال نامه درگاه اینترنتی شما هم لغو خواهد شد)[۱۰]

نکات مهم که باید در مورد اینماد بدانید!

 • برای دریافت 2 تا 5 ستاره اینماد باید درخواست جدیدی در پنل کاربری اینماد ثبت کنید. دریافت ستاره بیشتر به رضایت مشتریان، امنیت سایت و کیفیت محصول و خدمات شما بستگی دارد.
 • اگر برای ثبت سفارش محصول در سایت شما نیاز به ساخت حساب کاربری وجود دارد، باید یک نام کاربری و رمز عبور تست برای مرجع صادرکننده اینماد بسازید.
 • نمایش لوگو اینماد در سایت تا قبل از صدور آن غیر قانونی است.
 • اینماد دریافت شده فقط به مدت 2 سال اعتبار دارد.
 • در طول فعالیت و اعتبار اینماد باید به متن تعهدنامه پایبند باشید.
 • در صورتی که کسب و کار شما بدون دلیل قابل قبول به مدت ۳ ماه فعالیت نداشته باشد، تذکر برای شما ارسال می‌شود.

وضعیت دریافت اینماد برای کسب و کارها

در سال 1400 مرکز توسعه تجارت الکترونیکی برای ساده‌تر شدن روند دریافت نماد اعتماد، از اینماد بدون ستاره برای کسب و کار خرد و تازه تاسیس رونمایی کرد.

این نوع از نماد فقط به کسب و کارهای کوچک که تعداد تراکنش‌های آن‌ها در ماه کمتر از 50 عدد و مجموع مبلغ تراکنش‌های آن‌ها در ماه کمتر از 50 میلیون تومان باشد تعلق می‌گیرد. ویژگی این نوع از اعتماد این است که در چند ساعت و نهایتاً کمتر از یک روز می‌توانید آن را دریافت کنید.

تعرفه اینماد بدون ستاره هم یک سوم تعرفه اینماد ستاره‌دار است. وقتی که کسب و کار شما از محدودیت تعیین شده برای این نوع از نماد عبور کرد، 10 روز فرصت دارید تا برای تبدیل اینماد بدون ستاره به اینماد ستاره‌دار اقدام کنید.

یعنی اگر تراکنش‌های فروشگاه شما در ماه بیشتر از 50 عدد شد، باید نماد ستاره‌دار بگیرید. پس اگر تازه قصد راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی دارید، گرفتن اینماد به راحتی و در چند ساعت امکان‌پذیر است.

 

سؤالات متداول

 • اینماد چیست؟

اینماد، نماد اعتماد الکترونیکی یا Enamad یک مجوز قانونی و معتبر برای فعالیت در فضای اینترنت است که از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیک به فروشگاه‌های اینترنتی داده می‌شود.

 • آیا گرفتن اینماد ضروری است؟

شما می‌توانید بدون اخذ هیچ مجوزی، کسب و کار اینترنتی خودتان را راه اندازی کنید. اما به‌مرورزمان برای جلب اعتماد مشتریان و گرفتن درگاه پرداخت اینترنتی نیاز دارید که اینماد بگیرید.

 • نماد اعتماد الکترونیک چند نوع است؟

اینماد ۳ نوع است. اینماد بی ستاره، اینماد ۱ ستاره و اینماد ۲ تا ۵ ستاره از انواع اینماد هستند.

 • هزینه گرفتن اینماد چقدر است؟

حدوداً 40 هزار تومان برای ارائه خدمات پستی، 17 هزار تومان برای ارسال محموله پستی و 175 هزار تومان برای دریافت اینماد باید پرداخت کنید.

 • در صورت ایجاد مشکل در روند ثبت نام اینماد باید چه کار کنیم؟

در صورت خطا یا ایجاد مشکل در روند ثبت نام اینماد با شماره  124 داخلی 5 پشتیبانی اینماد تماس بگیرید.

 • آیا همه کسب و کارها می‌توانند اینماد بگیرند؟

هر وب سایتی که در حال فروش کالا یا خدمات مجاز است، می‌تواند اینماد بگیرد. مابقی سایت‌های معمولی نمی‌توانند اینماد دریافت کنند. البته لزومی هم برای دریافت اینماد ندارند.

 • آیا برای دریافت اینماد کارت پایان خدمت نیاز است؟

خیر؛ در قوانین جدید اینماد، نیازی به ارائه کارت پایان خدمت ندارید.

 • مراحل تمدید اینماد چگونه است؟

باید ۳ هفته قبل از اتمام اعتبار اینماد، اطلاعات خودتان را در پنل کاربری به‌روزرسانی کنید. کارشناسان بعد از بررسی اطلاعات، اینماد شما را تمدید می‌کنند. در صورت وجود مغایرت یا مشکل، پیامی به شما ارسال می‌کنند.

 • اتباع غیر ایرانی هم می‌توانند اینماد بگیرند؟

بله اتباع غیر ایرانی از طریق پروانه معتبر کار و پروانه اقامت یا کد فراگیر اتباع در شرکت‌های خارجی می‌توانند اینماد بگیرند.

 

دسته‌بندی کسب و کار
اشتراک گذاری
مدیر روابط عمومی درنا پی سی
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت