0 تا 100 رک شبکه : چیست؟ کاربرد و ویژگی و انواع آن + تصویر

بازدید: 166 بازدید
زمان مطالعه: 9
رک شبکه
رک شبکه که با نام‌های زیادی شناخته می‌شود، یک شاسی فریم فلزی است که دستگاه‌های سخت‌افزاری مختلف شبکه‌های کامپیوتری و سرور را نگه داشته و سازمان‌دهی و ایمن می‌کند. اصطلاح “شبکه” به قفسه ای اشاره دارد که در واقع این نوع سخت افزار را در خود جای می دهد. نحوه راه‌اندازی یک رک شبکه برخی از رک‌های شبکه سرورها و سایر سیستم‌های رایانه‌ای را نگه می‌دارند؛ اگرچه برخی با انواع دستگاه‌های خاصی طراحی شده‌اند. قفسه با ایمن سازی فناوری با براکت ها، پیچ و مهره ها و سایر سخت افزارهای قفسه برای نگه داشتن این تجهیزات در جای خود کار می کند.
همچنین می توانید این تجهیزات را با استفاده از انواع خاصی از ریل ها و قفسه ها مانند ریل سوئیچ و قفسه سوئیچ نصب کنید. تجهیزات رک شبکه این رک ها می توانند انواع مختلفی از تجهیزات را در خود جای دهند. تجهیزات شبکه در واقع فقط یک اصطلاح چتر است که انواع مختلف فناوری را در بر می گیرد. برخی از این دستگاه ها شامل مواردی است که در ادامه به آن می پردازیم.با درنا پی سی مگ همراه باشید.

رک چیست؟

با جست‌وجوی کلمه Rack در واژه‌نامه تخصصی فناوری اطلاعات به تعریف چند خطی درباره‌ی این کلمه خواهیم رسید. رک (Rack) چارچوب یا ساختاری است که تجهیزات سرور یا تجهیزات شبکه را به‌وسیله‌ی قفسه‌ها یا صفحات نصب به‌طور مرتب و منظم در خود جای می‌دهد. این قفسه‌ها تجهیزات سخت‌افزاری را در یک مجموعه استاندارد، به‌گونه‌ای سازماندهی می‌کنند که بهینه‌ترین استفاده از فضا و منابع به‌دست آید.

بنابراین، وقتی پای طراحی مرکز داده، اتاق سرور یا کمد شبکه درمیان باشد، تصمیم اینکه چه نوع و چه تعداد رک لازم است و چگونه باید آن‌ها را پیکربندی کرد، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه داشت. دقیقاً مانند ساخت یک خانه، جزئیات ظاهری شاید همیشه توجه بیشتری به خود جلب کند؛ اما کیفیت پایه‌های اساسی می‌تواند در موفقیت آتی بسیار مؤثر باشد.

رک ایستاده پیکربندی شده

مدل‌های پایه رک اغلب دو یا چهار ریل نصب عمودی دارند و چارچوب حمایتی آن نیز باید ریل‌ها را در جای خود محکم کند. معمولاً از فولاد و آلومینیوم در ساخت ریل‌ها و چارچوب‌ها استفاده می‌شود تا توانایی تحمل چند ده کیلوگرم وزن تجهیزات را داشته باشند.

کاربردهای رک

به‌طورکلی، دو کاربرد اساسی می‌توان برای رک قائل شد که شامل محافظت از تجهیزات و عیب‌یابی آسان قطعات می‌شود. فرض کنید آن حجم از کابل‌ها و تجهیزاتی که در رک قرار گرفته‌اند را به‌طور جداگانه و خارج‌از رک قرار دهید. حتی نگاه‌کردن به آن رنج‌آور است چه برسد که کارشناس IT بخواهد آن را بررسی و عیب‌یابی کند!

بنابراین، رک تجهیزات سخت‌افزاری را سامان‌دهی می‌کند تا با تبدیل تجهیزات به مجموعه‌های استاندارد، علاوه‌بر بهینه‌سازی فضا و منابع، از نظر حفاظت انرژی، خنک‌سازی سیستم‌ها، مدیریت کابل‌کشی، مدیریت دستگاه و امنیت فیزیکی و حتی امکان حمل و نصب آسان در محلی دیگر فراهم شود.

انواع رک

اساساً، سه نوع اصلی رک وجود دارد که شامل، رک باز، رک بسته و رک دیواری می‌شود. رک‌های باز و بسته یا به‌بیانی دیگر، بدون فریم یا با فریم، ممکن است از نوع ایستاده نیز باشند.

رک باز: همان‌طور که از نام این نوع رک می‌توان حدس زد رک‌هایی هستند دارای ریل نصب؛ اما بدون قاب اطراف یا در در جلو یا پشت و معمولاً در محل‌هایی نصب می‌شوند که نیازی به کنترل جریان هوا یا ایجاد امنیت فیزیکی ندارند. رک‌های باز بیشترین استفاده را به‌عنوان کمد سیم‌کشی شبکه با کابل‌کشی متراکم دارند، چراکه دسترسی راحت و فضای باز زیادی را برای مدیریت کابل‌ها فراهم می‌کنند. رک‌های فریم باز می‌توانند دو یا چهار ریل نصب عمودی داشته باشند که به آن‌ها اصطلاحاً پُست (Post) گفته می‌شود.

رک ایستاده باز

رک‌های دو پستی درمقایسه‌با رک‌های چهار پستی اغلب نیاز به عمق کم‌تری دارند؛ اما از سویی دیگر، وزن کم‌تری را نیز پشتیبانی خواهند کرد. همچنین، امکان اتصال تجهیزات چهار پستی در رک دو پستی وجود دارد؛ اما به‌شرطی که از کیت نصب مخصوص آن استفاده کنید، به‌ویژه زمانی که سخت‌افزار مدنظر به‌گونه‌ای طراحی شده است که برای محکم‌شدن از تمام چهار ریل عمودی کمک می‌گیرد.

اینم بخون :آموزش 100% دیلیت اکانت اینستاگرام : چگونه اکانت اینستاگرام را موقتاً غیرفعال کنیم؟

رک بسته: رک فریم بسته دو در در قسمت جلویی و پشتی دارد که می‌توان آن‌ها را جدا کرد؛ همچنین، پنل‌های کناری آن نیز امکان جدا شدن دارند و در دل آن نیز چهار ریل نصب عمودی قابل تنظیم تعبیه شده است. به‌بیانی دیگر، می‌توان آن‌ها ریل‌ها را به‌عنوان کابینت رک نیز درنظر گرفت. درهای قابل جداشدن در این نوع رک امکان بیشتری برای هدایت جریان هوا به‌وجود می‌آورد؛ بنابراین، انتخاب مناسبی برای تجهیزات سنگین‌تر به‌حساب می‌آیند زیرا می‌تواند تجهیزات داغ‌تر و وات‌بالاتر در هر رک را به‌راحتی مدیریت کند.

رک ایستاده بسته

از سویی دیگر، با قفل کردن پنل‌های کناری و درهای عقب و جلو می‌توان امنیت فیزیکی برای تجهیزات ایجاد کرد. رک بسته یکی از بهترین گزینه‌ها برای مراکز داده و اتاق‌های سرور متراکم به‌شمار می‌روند.

اگرچه، رک‌های بسته استاندارد، درمقایسه‌با رک‌های باز، فضای زیادی برای کابل‌کشی ارائه نمی‌کنند؛ اما مدل‌هایی با کابینت‌های عریض‌تر یا عمیق‌تر دردسترس هستند تا فضای مورد نیاز اضافی را تأمین کنند. رک بسته را می‌توان درصورت نیاز مانند رک باز پیکربندی کرد؛ البته، باید پنل‌ها و درهای آن را جدا کرد.

رک ایستاده درحالت تمام اجزا بازشده

همان‌طورکه گفته شد، رک‌های باز وزن کم‌تری را می‌توانند تحمل کنند؛ بنابراین، با تبدیل‌کردن رک بسته به باز امکان نصب تجهیزات سنگین‌تر نیز وجود دارد. از سویی دیگر، علاوه‌بر ریل نصب عمودی تجهیزات، رک بسته ریل‌های اضافی برای نصب ابزار جانبی ازجمله پچ پنل (Patch Panel) برای مدیریت بهتر کابل‌ها و واحد‌های توزیع نیرو (PDU) نیز ارائه می‌کند.

رک دیواری: دسته دیگری از رک‌های شبکه طراحی شده‌اند که قابلیت نصب به دیوار را دارند تا روی زمین فضایی اشغال نکنند و در مکان‌هایی قرار بگیرند که رک‌های دیگر را نمی‌توان جای داد. این دسته از رک‌ها نیز می‌توانند دارای کابینت‌هایی با فریم باز یا بسته باشند.

رک دیواری باز

نقطه اشتراک رک دیواری با رک باز در این است که هر دو برای استفاده در وزن سبک طراحی شدند. با‌این‌حال، درصورتی که نیاز باشد، رک دیواری را نیز می‌توان با افزودن چرخ، روی زمین استفاده کرد.

رک ایستاده: دسته‌ی دیگری از رک‌ها را نیز می‌توان با توجه به ابعاد آن تعریف کرد که به آن رک ایستاده می‌گویند. این دسته از رک‌ها در اصل در زمره رک‌های بسته قرار می‌گیرند. سایز و اندازه رک ایستاده از نظر ارتفاع و عمق می‌تواند متفاوت باشد. ازجمله مهم‌ترین ویژگی‌های رک ایستاده امکان نصب ماژول‌های پاور با تعداد درگاه زیاد است. همچنین، اندازه بزرگ رک ایستاده این امکان را فراهم می‌کند که تا ۴ فن برای خنک‌سازی به آن اضافه کرد.

اندازه رک

اندازه استاندارد عرض رک‌ها ۱۹ اینچ است زیرا اغلب تجهیزات IT قابل نصب روی رک به انضمام چارچوب نصب، اندازه‌ی ۱۹ اینچی دارند. با این حال، مؤسسه استاندارد مخابراتی اروپا اندازه ۲۳ اینچی را استاندارد قرار می‌دهد. با وجوداینکه ارتفاع و عمق رک‌ها می‌تواند متغیر باشد، در اکثر موارد عمق رک‌ها را می‌توان تنظیم کرد؛ اما ارتفاع رک قابل تنظیم و تغییر نیست. رک‌ها در ارتفاع به بخش‌های استاندارد دیگری تقسیم می‌شوند که به آن یونیت (Unit) گفته می‌شود.

اندازه مختلف رک باهم

هر یونیت رک برابر با ۱٫۷۵ اینچ یا ۴٫۴۴ سانتی‌متر است. اندازه ارتفاع رک یا کابینت تجهیزات به‌طور کلی با کمک تعداد یونیت‌های رک همراه حرف انگلیسی U عنوان می‌شود، برای مثال، رک 42U که به‌صورت رک ۴۲ یونیتی خوانده می‌شود. اما، این موضوع بدان معنا نخواهد بود که ارتفاع رک دقیقاً برابر با ۱٫۷۵ × ۴۲ است، زیرا رک‌ها معمولاً به فضای اضافی در بالا و زیر خود نیاز دارند که در داخل رک استفاده نمی‌شود.

درواقع، این بدان معنی است که رک هر ترکیبی از تجهیزات استاندارد تا 42U را در خود جای می دهد، بدین ترتیب می‌توان ۴۲ عدد سوئیچ 1U در آن قرار داد یا ۱۴ سرور 3U، یا حتی درصورت نیاز ۲۱ سوئیچ 1U با ۷ سرور 3U در آن نصب کرد. درنهایت، هنگام انتخاب رک مراقب باشید که از نظر عمق و وزنی که رک می‌تواند تحمل کند تحقیق و بررسی کاملی انجام دهید تا با مشکلی مواجه نشوید.

با این تفاسیر، اندازه رک‌های دیواری اکثراً بین ۴ تا ۱۲ یونیت قرار دارد که عمقی بین ۳۵، ۴۵ یا ۶۰ سانتی‌متر ارائه می‌دهند و رک‌های ایستاده نیز در اندازه ۱۲ تا ۴۷ یونیت عرضه می‌شوند و با عمق‌های ۶۰، ۸۰ و ۱۰۰ سانتی‌متری می‌توان آن‌ها را تهیه کرد.‌

زمان بین شروع و اتمام فرآیند تولید

یکی از مواردی که هنگام سفارش یک قفسه سفارشی باید به آن توجه کرد “زمان سرب” است. این زمان مورد نیاز برای تحویل سفارش شما است بعد از اینکه آن را قرار دادید سازنده ای که برای ساخت محلی به سفارش راه اندازی شده است ممکن است بتواند سفارش شما را در چند روز تحویل دهد. سایر تولیدکنندگان ممکن است ماهها برای بازسازی خطوط تولید و دریافت کانتینرهای بار از خارج از کشور زمان نیاز داشته باشند. همیشه هنگام ثبت سفارش سفارشی یا حتی سفارشی خارج از قفسه، قیمت زمان تحویل ثابت را بخواهید. در غیر این صورت، شما پروژه ممکن است با تاخیرهای قابل توجه و غیرمنتظره ای مواجه شود.

اگر مدل های خارج از قفسه همه چیز مورد نیاز شما را نداشته باشند چه؟

قفسه های سفارشی

محصولات خارج از قفسه برای هر برنامه ای ایده آل نیستند. یک سازنده با خدمات کامل می‌تواند قفسه‌ها را متناسب با مشخصات فنی، الزامات هزینه، امکانات، پرسنل و سیاست های شما سفارشی کند. سفارشی سازی می تواند کاملا مقرون به صرفه باشد، اما ممکن است به حداقل سفارش نیاز داشته باشد. این مورد به نوع و درجه سفارشی سازی مورد نیاز شما بستگی دارد.

تجهیزات قابل نصب در رک

تجهیزات IT شامل سرور، حافظه‌، سوئیچ، روتر، سخت‌افزار مخابراتی و سایر دستگاه‌ها می‌شود. به‌طور کلی، رک‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که تمام تجهیزات قابل نصب استاندارد ۱۹ اینچی را در خود جای دهند؛ البته، تا جایی که از نظر عمق نیز اندازه آن‌ها مناسب باشد. این تجهیزات اکثراً قلاب‌های نصب جداشدنی دارند تا فرایند نصب آسان‌تر شود.

علاوه‌براین، تجهیزات زیرساخت IT و لوازم جانبی رک نیز می‌تواند در رک نصب شود. ازجمله سیستم‌های UPS (منبع تغذیه بدون وقفه)، PDU، نوار مدیریت کابل‌ها، سوئیچ‌‌های KVM، پنل‌های پچ و قفسه‌ها شامل تجهیزات زیرساختی می‌شوند.

ماژول پاور رک با حفاظت از نوسانات برق

پاور استریپ رک

مهم‌ترین نکته در راه‌اندازی رک به‌خصوص رک سرور این است که پردازش و گردش داده به‌صورت مداوم در ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته انجام شود. بنابراین، استفاده از ماژول پاور مجهز به محافظ نوسانات برقی کاملاً بدیهی خواهد بود، زیرا ممکن است در صورت عدم استفاده از چنین ماژول‌هایی خطر آسیب به تجهیزات دوچندان شود و احتمال آتش‌سوزی نیز افزایش یابد.

کنسول KVM

کنسول kvm

کنسول KVM با سوئیچ راه‌حلی برای به‌کارگیری کیبورد، موس و مانیتور به‌منظور کنترل و مدیریت تجهیزات رک است، درواقع نام KVM از Keyboard، Video و Mouse گرفته شده است. بنابراین، با کمک کنسول KVM می‌توان هر زمان که لازم بود رک را ازطریق خروجی ویدئویی کنترل کنید و تنظیمات خود را اعمال کنید. این کنسول‌ها ازنظر ظاهری شبیه به لپ تاپ هستند؛ اما به‌تنهایی نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

ازسویی دیگر، اگر بخواهید یک کنسول KVM برای چند سرور دردسترس باشد، باید سوئیچ KVM نیز تهیه کنید و سایر سرورها را ازطریق آن سوئیچ دردسترس کنسول قرار دهید و با یک کلیک بین سرورهای مختلف جابه‌جا شوید.

بلنک پنل

بلنک پنل در ابعاد محتلف

بلنک پنل (Blank Panel) قطعات فلزی برای قرارگیری بین تجهیزات در فضاهای خالی رک است که جدای از بحث زیبایی، موجب گردش بهتر جریان هوا و خنک‌سازی رک می‌شود. از سویی دیگر، می‌توان با کمک بلنک پنل استقامت رک دربرابر ضربات را افزایش داد.

اینم بخون : تفاوت و مقایسه بین سیستم های گیمینگ و سیستم های رندرینگ

فن تهویه

یکی از اساسی‌ترین مشکلات کامپیوتر و سیستم‌های پردازشی کنترل و مدیریت گرمای آن است، زیرا به‌صورت مستقیم روی عملکرد کلی سیستم اثر می‌گذارد. رک‌ها نیز با توجه به اینکه سیستم‌های بزرگ‌تری به‌حساب می‌آیند، از این موضوع مستثنی نیستند؛ بنابراین، انتخاب و نصب صحیح فن تهویه با کنترل جریان هوا در رک اجازه نمی‌دهد، نقطه‌ای از رک ازنظر دمایی داغ بماند تا منجر به کاهش عملکرد یا حتی در موارد شدیدتر، حادثه آفرین شود.

فن تهویه هوا رک با دماسنج

درنتیجه، اگر در بخشی از رک شاهد افزایش دما شدید، مشخص است که گردش هوا به‌خوبی انجام نمی‌شود و برطرف کردن مشکل جریان هوا با کمک بلنک پنل نیز رفع نمی‌شود، باید سراغ فن‌های افقی رک بروید و در آن بخش نصب کنید. فن‌های تهویه مناسب رک ممکن است دارای دماسنج نیز باشند که دمای لحظه‌ای رک را نمایش می‌دهد.

میله مدیریت کابل

میله مدیریت کابل در رک

پنل یا میله مدیریت کابل یکی از ملزومات ضروری رک به‌شمار می‌رود، زیرا علاوه‌بر زیبایی ظاهری، روی عملکرد رک نیز می‌تواند اثرگذار باشد. بنابراین، از کمک به گردش جریان هوا گرفته تا فرایند عیب‌یابی رک، میله مدیریت کابل قادر است نتیجه به‌دست آمده از کل سیستم را تغییر دهد. دو نوع میله مدیریت کابل وجود دارد که یکی افقی و دیگری عمودی است. میله افقی مدیریت کابل برای ورود و خروج کابل‌ها به رک مورد استفاده قرار می‌گیرند و میله‌های عمودی نیز برای سامان‌دهی به کابل‌های درون رک کاربرد دارند.

کشو رک

کشو رک

معمولاً در پایین رک‌های ایستاده کشویی نصب می‌شود تا تمام ابزار لازم برای نگهداری از رک و رسیدگی به مشکلات احتمالی آن در آنجا قرار داده شود. در این کشو می‌توان لپ تاپ، کیبورد، درایوهای سخت، سوئیچ، تبدیل و… قرار داد تا درصورت نیاز به‌صورت فوری دردسترس باشد.

پنل لامپ

پنل لامپ یا لایت پنل اغلب در رک‌های ایستاده کاربرد دارد و موجب می‌شود در محیط‌های کم‌نور با کمک آن بتوان بررسی و تعمیر سخت‌افزار نصب شده در رک را به‌راحتی انجام داد.

سوئیچ، روتر و مودم از دیگر تجهیزاتی هستند که ممکن است براساس نیاز روی رک نصب شوند. این قبیل تجهیزات غالباً روی رک‌های شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه‌براین، سینی رک را نیز می‌توان برای تفکیک تجهیزات نصب‌شده در رک استفاده کرد که دو نوع ثابت و متحرک دارد.

مدیریت جریان هوا

پانل های خالی هوای سرد را از طریق تجهیزات شما وارد می کنند و از گردش مجدد هوای گرم در فضاهای باز جلوگیری می کنند. پانل‌های خالی 1U Snap-in در زمان نصب قابل توجهی در مقایسه با مدل‌های پیچ‌دار صرفه‌جویی می‌کنند و اندازه 1U همیشه فضاهای خالی قفسه را به‌طور یکنواخت پر می‌کند. همچنین می‌توانید نوارهای برس، واشر و گیره‌ها را برای جلوگیری از نشت هوا در اطراف کانال‌های کابل و سایر شکاف‌ها نصب کنید. اگر دستگاه‌هایی دارید که از جریان هوای جانبی استفاده می‌کنند (معمول با سوئیچ‌های شبکه و روترها به دلیل نیاز به کابل‌کشی آن‌ها)، می‌توانید واشرهای داخلی را برای جا دادن آنها نصب کنید.

مدیریت کابل

کابل‌کشی مدیریت نشده جریان هوا را مسدود می‌کند و از توزیع کارآمد هوای سرد در کف‌های مرتفع و به دام انداختن گرما در داخل جلوگیری می‌کند. محوطه ها در محیط های طبقه مرتفع، کابل کشی زیر کف را به مدیران کابل های سقفی (نردبان ها یا فرورفتگی ها) منتقل کنید. به قفسه ها وصل شده و  در داخل محفظه ها، از مدیر کابل های افقی و عمودی برای سازماندهی کابل های وصله و کابل های برق استفاده کنید. به یاد داشته باشید که یک محفظه با اندازه استاندارد ممکن است فضای کافی برای همه کابل های مورد نیاز در یک شبکه با تراکم بالا نداشته باشد. نصب و راه اندازی. یک محفظه بسیار عریض یا  بسیار عمیق ممکن است اتاق تنفس اضافی مورد نیاز شما را فراهم کند.

رک شبکه چیست؟

کانال های حرارتی

کانال‌های حرارتی بالای سر – مانند دودکش‌های قابل تنظیم – اگزوز تجهیزات را مستقیماً به کانال هوای برگشتی HVAC/CRAC هدایت می‌کنند. پلنوم هوای گرم از نظر فیزیکی ایزوله بوده و بنابراین هیچ راهی برای چرخش مجدد آن و آلودگی هوای سرد وجود ندارد. همرفت و فشار منفی مجرای هوای برگشتی گرما را از محفظه می گیرد، در حالی که سیستم HVAC/CRAC هوا را پمپاژ می کند. به اتاق، فشار مثبت ایجاد کرده در نتیجه یک مسیر جریان هوا بسیار کارآمد است که هوای خنک را به داخل هل می دهد و هوای گرم را بیرون می کشد. کانال‌های حرارتی مبتنی بر محفظه با پیکربندی‌های راهروی گرم/سرد و کدهای آتش‌سوزی نیز سازگار است، بنابراین مقاوم‌سازی نصب موجود نسبتاً بدون درد است.

حذف گرمای فعال

لوازم جانبی حذف گرما فعال به حذف گرمای غیرفعال با فن های تهویه کمک می کند. شما فن هایی را به سقف محوطه یا هر فضای قفسه ای، با کانال یا بدون کانال های حرارتی اضافه می کنید. فن ها با محفظه های روی زمین یا دیوار کار می کنند.

رک شبکه چیست؟

خنک کننده نزدیک

در مطلب رک شبکه چیست  به معرفی خنک کننده نزدیک می پردازیم. سیستم‌های خنک‌کننده با جفت نزدیک، تهویه مطبوع دقیق مناسب برای تجهیزات فناوری اطلاعات را فراهم کرده اما بازده بهتری  نسبت به سیستم های سنتی محیطی یا طبقه مرتفع را ارائه می‌دهند. آنها همچنین می توانند بازده سیستم های خنک کننده و تعدیل نقاط داغ بدون کاهش دمای کل اتاق موجود را بهبود بخشند. ماهیت مدولار خنک کننده با جفت نزدیک به شما این امکان را می دهد که به سرعت خنک کننده را برای کنترل تجهیزات جدید یا قفسه های گرمایش بیش از حد تنظیم کنید. راه حل های خودکفای نصب شده توسط کارکنان IT بدون کمک خارجی، می تواند باعث کاهش هزینه های نصب و بدون اختلال باشد.

چه گزینه ها و لوازم جانبی دیگری را باید در نظر بگیرید؟

نکات مهم دیگری در هنگام بررسی رک شبکه وجود دارد که شاید کمتر مورد توجه قرار بگیرند. اما همچنان اهمیت خودشان را دارند و نباید آن‌ها را فراموش کنید. رک شبکه چیست

توزیع قدرت

تجهیزات موجود در رک شبکه چیست؟ شما معمولاً به پریزهای برق زیادی نیاز دارند، به خصوص که اکثر تجهیزات فناوری اطلاعات بیشتر از آن دارند. یک سیم و منبع تغذیه شما همچنین به راهی برای دسترسی به پریزهای دیواری دور از قفسه نیاز دارید. توزیع های برق واحدها (PDUs) هر دو مشکل را حل می کنند. آنها مانند نوارهای برق با قدرت صنعتی هستند که نوعی سنگ جامد را ایجاد می کنند. آنها همچنین می توانند ویژگی هایی مانند نظارت فعلی، مدیریت، هشدارهای خودکار و کنترل خروجی فردی از راه دور را ارائه دهند. مدل‌های عمودی ممکن است بدون ابزار راحت را پشتیبانی کنند. اینم بخون : بهترین لپ تاپ های اقتصادی و دانشجویی : قیمت ارزان و کیفیت عالی ( سال 1402 )

پشتیبان گیری از باتری

تجهیزات شما به اندازه قدرت شما قابل اعتماد هستند. شما نمی توانید مطمئن باشید که قدرتی که از مردم محلی دریافت می کنید. ابزار برای تجهیزات شما مناسب خواهد بود یا اینکه همیشه در دسترس خواهد بود.  برق با کیفیت از تاسیسات، تجهیزات داخل تاسیسات شما (مانند موتورهای الکتریکی) می تواند مشکلات برق را ایجاد کند. سیستم یو پی اس شبکه یا سرور قابل نصب روی قفسه، توان ورودی را ۷×۲۴ تنظیم می کند تا اطمینان حاصل شود که تجهیزات شما همیشه قدرت قابل اعتماد و محافظت در برابر مشکلات برق مخرب و مخرب را دریافت می کند؛ شما را نیز پشتیبانی می کند. تجهیزات در هنگام قطع برق، زمان اجرای باتری پشتیبان کافی برای دوام بیشتر قطعی های کوتاهتر را فراهم می کند. در حین با قطعی طولانی‌تر، سیستم UPS زمان اجرا کافی برای ذخیره فایل‌ها و خاموش کردن یا اطمینان خاطر را فراهم می‌کند. این تجهیزات تا زمانی که ژنراتورهای آماده به کار برای تحمل بار آماده شوند، تغذیه می شود. زمان اجرای پشتیبان باتری می تواند برای مطابقت با هر نیاز عملی گسترش یافته باشد. سیستم UPS ممکن است دارای پریزهای کافی برای تجهیزات پشتیبانی خواهد کرد. برای برنامه هایی که نیاز به پریزهای اضافی دارند، UPS می تواند به PDU متصل شود. شما می توانید قدرت از راه دور از طریق یک UPS، یک PDU یا هر دو را مدیریت کنید. رک شبکه چیست

مدیریت دستگاه

با نصب IT با هر اندازه ای، به روشی کارآمد برای مدیریت دستگاه ها در رک و از مکان های دور نیاز دارید. سوئیچ‌های KVM قابل نصب در رک به شما این امکان را می‌دهند که ده‌ها یا حتی صدها سرور را از یک صفحه کلید، مانیتور و موش KVM های کنسول صفحه کلید، مانیتور، ماوس و سوئیچ KVM را در یک واحد جمع و جور که مانند لپ تاپ ترکیب می کند. هنگامی که از آن استفاده نمی کنید به یک کشوی قفسه ای 1U می رود. سوئیچ های KVM همچنین می توانند شامل دسترسی از راه دور IP باشند که به شما امکان می دهد. دسترسی به سرورها از هر مکانی برای برنامه هایی که نیاز به دسترسی درون باند و خارج از باند دارند، سرورهای کنسول IP به شما برای مدیریت صدها دستگاه سریال و شبکه از طریق یک آدرس IP واحد اجازه می دهند.

پچ پنل ها

پچ پنل ها اتصالات کابلی با صرفه جویی در فضا و چگالی بالا را فراهم می کنند. استفاده از پچ پنل ها به عنوان بخشی از یک سیستم کابل کشی ساخت یافتههزینه های تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد و خطاهای نصب و پیکربندی را کاهش می دهد. رک شبکه چیست

پایش محیط زیست

سنسورهای محیطی داده های دما را از راه دور از طریق سیستم های UPS شبکه و PDU ها گزارش می دهند. آنها نیز می توانند ثبت سیاهههای مربوط به زمان مهر و ارائه هشدارهای زمان واقعی زمانی که دما از آستانه های تعریف شده فراتر رفت. در حال ضبط داده های دما در کل چرخه تولید مفید است زیرا برخی از مشکلات مربوط به گرما فقط خود را نشان می دهند هنگامی که تجهیزات تحت استفاده سنگین قرار می گیرند یا شرایط محیطی تغییر می کند. اگرچه ممکن است اندازه گیری هر یک غیرعملی باشد مصرف تجهیزات، یک نمونه نماینده به شما در شناسایی مناطق مشکل کمک می کند.

امنیت شبکه رک چیست؟

امنیت رک به قفل کردن درها ختم نمی شود. تعدادی از لوازم جانبی ویژگی های امنیتی و نظارتی اضافی مانند سوئیچ های تشخیص نفوذ مغناطیسی را ارائه می دهند. برای برنامه‌های ارائه‌دهنده خدمات، محفظه‌های colocation دو یا چند مورد را ارائه می‌کنند محفظه های جداگانه و قفل شونده محفظه ها به مشتریان داخلی یا خارجی این امکان را می دهد که تجهیزات را از نظر فیزیکی ایمن نگه دارند.
رک شبکه چیست

پالت شوک

یک پالت شوک یک پالت حمل و نقل تقویت شده است که به شما (یا یک فروشنده) اجازه می دهد تجهیزات را در یک محفظه نصب کنید. محل و سپس آن را با تجهیزات داخل به محل نصب نهایی ارسال کنید.

ناک دان

کابینت های روی زمین معمولاً به صورت مونتاژ شده و آماده برای قرار گرفتن در جای خود ارسال می شوند. با این حال، برخی از برنامه های کاربردی وجود دارد که در آن قرار دادن کابینت از طریق درگاه یا راه پله غیرممکن است؛ یا ممکن است حمل و نقل مونتاژ شده بسیار گران باشد. کابینت به یک مکان دورافتاده در آن صورت، محفظه ها را می توان به صورت مسطح در بخش های نیمه مونتاژ شده حمل کرد. بدون اینکه مونتاژ بیش از حد دشوار یا وقت گیر باشد. رک شبکه چیست

ثبات

بیشتر قفسه‌ها را می‌توان به کف پیچ کرد تا مقاومت بیشتری در برابر واژگونی ایجاد کند. کف صفحات و کیت های پیچ و مهره ای برای تسهیل این فرآیند در دسترس هستند. کنار هم قرار دادن محفظه ها نیز ثبات بیشتری را فراهم می کند. اینم بخون : 7 ویژگی که باید هنگام خرید لپ تاپ بدانید!

حفاظت از محیط زیست

تأسیسات فناوری اطلاعات معمولاً تمیز نگه داشته می شوند، اما این همیشه امکان پذیر نیست. در برخی موارد، تجهیزات باید در رطوبت یا محیط های کثیف مانند کف کارخانه ها و انبارها نصب شوند. محفظه های دارای رتبه NEMA مجهز به کابینت های مهر و موم شده و جریان هوای فیلتر شده برای محافظت از تجهیزات در برابر خطرات محیطی مورد استفاده قرار می گیرد. سپس می توانید تجهیزات را در مکانی تمیز نصب کنید. محفظه را در جای خود بچرخانید و تجهیزات از قبل در داخل آن مهر و موم شده باشد. محفظه های دارای رتبه NEMA نیز ممکن است دارای لرزه باشند. رک شبکه چیست

حفاظت لرزه‌ای

محفظه‌های دارای رتبه لرزه‌ای شامل ساخت‌وسازهای مقاوم در برابر پیچش برای مقاومت در برابر ارتعاشات صنعتی  و سایر موارد شدید حتی زلزله هستند. آنها تحت یک سری آزمایشات استاندارد قرار می گیرند که میزان خشونت و حرکتی که می توانند تحمل کنند، را نشان می دهد.

جمع‌بندی

با این تفاسیر، رک محفظه‌ای برای نظم و ترتیب دادن به تجهیزات شبکه یا سرور است که علاوه‌بر سامان‌دهی می‌تواند عملکرد آن‌ها را نیز بهینه کند. رک‌ها در اندازه‌ها و ابعاد گوناگون عرضه می‌شوند که هرکدام می‌تواند با توجه به اهداف ضروری سازمان پیکربندی شود. حتی می‌توان رک‌هایی تهیه کرد که عایق صدا دارند و در محیط‌هایی قرار داد که نباید کوچک‌ترین آلودگی صوتی ایجاد شود.

 • رک چیست؟

  محفظه‌ای از جنس فلز که قطعات شبکه یا سرور در آن قرار می‌گیرد تا بهترین بهره‌وری را ارائه کند و درعین حال عیب‌یابی و محافظت از آن به‌نحو احسن انجام شود.

  • آیا می‌توان لپ‌تاپ را به رک متصل کرد؟

   بله، با کمک سوئیچ مناسب می‌توان ازطریق یو‌اس‌بی لپ‌تاپ را به سرور متصل کرد و آن را به‌عنوان کنوسل KVM مورد استفاده قرار دارد.

   کاربرد رک شبکه چیست؟

   Rack Essentials Racks تجهیزات فناوری اطلاعات را در مجموعه های استانداردی سازماندهی می کند که از فضا و سایر منابع استفاده بهینه می کند.

   چگونه اندازه قفسه مناسب را انتخاب کنیم؟

   در این مقاله به شما فاکتورهای لازم برای سفارس قفسه را آموزش می دهیم که بدانید چگونه قفسه مناسب خود را انتخاب کنید.
دسته‌بندی راهنمای خرید شبکه
اشتراک گذاری
مدیر روابط عمومی درنا پی سی
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت